kuliszAdam Kulisz pseud. Coolish (ur. 1966) – wokalista, gitarzysta, harmonijkarz, autor, kompozytor. Obecny na polskiej scenie blues-rockowej od ponad 35 lat. W ostatniej dekadzie sześciociokrotnie wybierany najlepszym polskim wokalistą bluesowym (2006, 2007, 2009, 2011, 2014, 2016). W swoim dorobku ma 10 płyt długogrających, na których zawarł ponad 150 swoich autorskich kompozycji (blues, boogie, rock, ballady). Uzyskały pozytywne recenzje zarówno słuchaczy jak czasopism bluesowych na całym świecie. Wraz ze swymi projektami wystąpił na największych polskich festiwalach bluesowych m.in. Rawa Blues, Ku Przestrodze, Jimiway, Jesień z Bluesem, Bluestracje, Olszyńskie Noce Bluesowe, Lauba Pełno Bluesa, Suwałki Blues Festiwal. Ma za sobą 700 zagranych koncertów klubowych i plenerowych w Polsce i Europie. Muzyka Kulisza gościła na antenie polskiego radia i TV m.in. w audycjach Wojciecha Manna, Jana Chojnackiego, Piotra Barona oraz wielu innych stacjach radiowych w audycjach autorskich. Emocjonalnie związany ze śląskiem i rodzinnym Kobiórem. Podstawową formacją, z którą występuję od 2007 roku jest Kulisz Trio. Od 2021 lideruje również dwóm nowym projektom: QLA MAQLA i Kulisz 4 Rock&Roll. Współpracuje z Śląską Grupą Bluesową. Członek ZAiKS i STOART. Organizator niecykliycznego wydarzenia - Kobiór Blues Fest Sikora.

Oto kilka przykładowych opinii o artyście i jego muzyce:

„Wszystko co mogę zrobić to przesłać komplementy, gdyż Alligator nie może pracować z muzykami rezydującymi w innych krajach. Wymagam stałego koncertowania po Stanach. Ale naprawdę podobała mi się muzyka”.

Bruce Iglauer ( szef wytwórni Alligator) - USA

"Wreszcie, OTBP otrzymało kolejny CD od polskiego wydawcy bluesa Omerta-Art z muzyką zespołu o nazwie Coolish Blues Session. Płyta nosi nazwę Boogieman. Wszystkie piosenki w liczbie 15 są śpiewane po polsku, więc nie zrozumiałem ani słowa, ale muzyka stworzona przez basistę Marka Drobnego, perkusistę Błażeja Chwieralskiego, gitarzystę/ wokalistę/ harmonijkarza/ kazooistę Adama Kulisza i Wojciecha Smorąga (nie jestem pewien na czym gra) to całkiem porządny kawał bluesa w klasycznym brzmieniu."

Jim Hudnut - Blues Beat Magazine USA Nr. 3/2004

"(...) świetnie wyważone, oryginalne kompozycje - przyjemne i efektowne. Znakomita praca gitary Adama Coolisha!"

Soul Bag Magazine Francja

"Każdy ma swojego bluesa. Mój blues, to kołysanie. Kołysanie, które pobudzi i ukoi, skłoni do refleksji i rozbawi, zbliży do prawdy o życiu i pozwoli na odlot. Im więcej tych pozornych przeciwieństw w muzyce, tym wydaje mi się prawdziwsza i bliższa mojemu duchowi. To blues mój: słuchacza, fana, odbiorcy. Jestem przekonany, że Adam Kulisz czuje podobnie. Ma jednak tę niesłychaną przewagę, że wszystko to potrafi wyrazić gitarą i męskim głosem. Jego muzyka jest kwintesencją bluesowej prawdy: chropawe teksty o życiu, archaicznie stylowa powtarzalność frazy i kołysanie na luzie. Bez fajerwerków i udawania. Za to z żarem i przekonaniem. Sie kulo! Kołyszcie sie z Coolishem dziewczęta i chłopcy!"

Jan Chojnacki

"Blues z Polski być może nie znajduje się na szczycie listy "Muszę to Mieć" wielu naszych czytelników, ale to naprawdę przyjemna muzyka. Ok, może wokalista Adam Coolish śpiewa z akcentem, ale z pewnością słuchał  uważnie- bardzo uważnie- Johna Lee Hookera i z pewnością przyjął jego sposób modulacji i styl (też potrafi fragmentaryczne teksty wplatać w teksturę piosenki) oraz wygrywa na swej gitarze boogie, którego nie powstydziłby się tamten Wielki Muzyk. Dodatkowy wpływ mieli zapewne również Muddy Waters, Big Bill Broonzy i Slim Harpo. Michal Kielak to świetny harmonijkarz- według wszelkich standardów- a jego brzmienie przypomina wielki ton Big Waltera Hortona czy Slima Harpo (jeszcze raz!).Jeżeli miałbym wybierać pomiędzy jeszcze jednym wymiataczem ze swoim Stratocasterem a tymi dwoma facetami i ich wersją swojskiego bluesa- za każdym razem wybiorę ten duet."

Norwan Darwem - Blues & Rhythm Magazine - Anglia

"Pierwszy raz mam styczność z polskim bluesem, a jest on bardzo dobry.
Nie miałem pojęcia jaka scena bluesowa istnieje w tej części świata, ale widać, że ten duet słuchał i słuchał dobrze. Według notatek na marginesie można sądzić, że nie mieli planu co chcą osiągnąć, ale gdyby nie wyraźny akcent ta płyta mogłaby pochodzić z delty Mississippi lub gdzieś z miejsca wzdłuż jej brzegów.
Adam "Coolish" Kulisz gra na gitarze i śpiewa, natomiast Michal "Cielak" Kielak na harmonijce. Podoba mi się w tej płycie to, że została nagrana bardzo, bardzo prosto.W rezultacie jest prawdziwa, szorstka i naprawdę surowa. Nie ma wątpliwości, że Adam śpiewa z serca i zawdzięcza wiele Johnowi Lee i Muddy Watersowi. Szczególnie podobały mi się "Everyday" i "Blues Is the King", a te końcowe ścieżki połączone są utworem, w którym Adam odkrywa swoją duszę- "When I'mSad" oraz tym, w którym błaga swoją panią by do niego dołączyła "Come To me Baby". Wszystkie piosenki to historie "samopiszące się", ale to prawda, że mimo iż słyszeliśmy juz te sentymenty tysiące razy, jakoś blues magicznie potrafi tchnąć w nie życie, dzięki czemu brzmią tak świeżo jakbyśmy po raz pierwszy sami przeżywali te uczucia. Nagrania te pochodzą z sesji, która miała miejsce w sierpniu 2005 i wydaje mi się, że może to być jedyna, wydana do tej pory płyta. Choć ci goście ciągle pracują dalej, obecnie ze wsparciem perkusisty Tomka Karkoszki pod nazwą K3.Dobra robota."

Graeme Scott - Blues Matters 41 (UK)

Dyskografia

 • Blues Korzyńca - Adam "Coolish" Kulisz (1999) - nagrania domowe
 • Bluesidła - Adam "Coolish" Kulisz (2000) - nagrania domowe
 • Boogieman - Coolish Blues Session (2004)
 • Blues Navigator - Live In Harenda - Coolish Blues Session (2005)
 • 100% Cotton Blues - Adam Coolish Kulisz & Michał Cielak Kielak (2005)
 • 100% Biedy - Kulisz Trio- Kulisz, Kielak, Karkoszka (2007);
 • Bluesletter - Kulisz Trio - Kulisz, Giercuszkiewicz, Maksymowicz (2008)
 • Polish Blues Session Ostrzeszów 2005 (2009)
 • Ciemnogranie - Kulisz Projekt (2010)
 • Historie bluesem pisane - Kulisz Trio (2013)
 • Bluestorałki - Kulisz Głuch (2014)
 • Blues na naszym placu - Kulisz Trio (2016)
 • Bye Bye Blues - Kulisz Trio (2019)
 • Epka Kulisz 4 Rock&Roll (2022)

Nieoficjalne koncertowe :

 • Pod Sową - live - K3 - Kulisz, Kielak, Karkoszka (bootleg - 2006)
 • Live at Lauba Pełno Bluesa - Chorzów 2006 (bootleg - 2006)
 • Live at Radio eM (bootleg - 2007)
 • Live at Radio PIK (bootleg - 2007)

Inne wydawnictwa :

 • Dla Kawy (m.in. z Michałem Cielakiem Kielakiem i Jarosławem Jaromim Drażewskim - 2005)
 • Antologia Polskiego Bluesa vol. I (2008) Blues i okolice - Coolish Blues Session - Boogieman ( z płyty Boogieman ) Blues mieszka w Polsce - Kulisz Trio - Jaromkowy blues ( z płyty Bluesletter )
 • Antologia Polskiego Bluesa vol. II (2009) Blues z oklaskami - Coolish Blues Session - Bucca White ( z płyty Blues Navigator Live in Harenda) )
 • Antologia Polskiego Bluesa vol. III (2011) - Pogromcy gitary A - Kulisz Trio - Jestem szalony ( z płyty Bluesletter )
 • JJ Band i przyjaciele grają utwory Tadeusza Nalepy (2010) - Daję Ci próg - śpiew, gitara
 • Okolice Bluesa 100% Live - Zielony Krzak, Bukka White
 • Kolory Bluesa - Śląska Grupa Bluesowa i goście - Chachor
 • Tribute to Skiba - Kasa Chorych i goście - Blues dla Dzidka
 • Las Woda & Blues 2015 - Gorzki smak
 • Jan Kyks Skrzek In Memoriam - Śląska Grupa Bluesowa i goście - Swing Jasia, Zaklety w klawisze, Bo takie sa dziewczyny , Sweet Home, Kino, Modlitwa Bluesmana w pociagu, Sztajger
 • Kasa Chorych W Filharmonii - Kasa Chorych i goście - Wolny wybór
 • Michał Kielak - Unique - Chłopcy malowani, Tropi mnie leń, Bez maski