Zbieramy na kolejną płytę Kulisz Blues Session

 

 

kulisz

Adam Kulisz pseud. Coolish (ur. 1966) – wokalista, gitarzysta, harmonijkarz, autor, kompozytor. Obecny na polskiej scenie blues-rockowej 40 lat. W ostatniej dekadzie siedmiokrotnie wybierany najlepszym polskim wokalistą bluesowym (2006, 2007, 2009, 2011, 2014, 2016, 2022). W swoim dorobku ma 9 płyt długogrających, na których zawarł ponad 100 swoich autorskich kompozycji (blues, boogie, rock, ballady). Zorganizował koncert gromadzący największe gwiazdy polskiego bluesa „Polish Blues Session”, który został wydany na płycie. Wraz ze swymi projektami występował wielokrotnie na największych polskich festiwalach bluesowych m.in. Rawa Blues, Ku Przestrodze, Jimiway, Jesień z Bluesem, Bluestracje, Olszyńskie Noce Bluesowe, Lauba Pełno Bluesa, Toruń Blues Meeting i wielu innych. 31 października 2009, w niemieckim miasteczku Eutin, wspólnie z Michaem Kielakiem reprezentował Polskę na kolejnej edycji Baltic Blues Challenge, w której nagrodą była kwalifikacja do International Blues Chalenge 2010 w Memphis (USA). Grał również na festiwalach w Irlandii, Słowacji, Czechach, Włoszech. Ma za sobą tysiące zagranych koncertów klubowych i plenerowych. Muzyka Kulisza gościła na antenie polskiego radia i TV m.in. w audycjach Wojciecha Manna, Jana Chojnackiego, Piotra Barona oraz wielu innych stacjach radiowych w audycjach autorskich. Emocjonalnie związany ze śląskiem i rodzinnym Kobiórem. Podstawową formacją, z którą występował od 2007 do 2022 roku Kulisz Trio.W związku z tragiczną śmiercią perkusisty Tomasza Kwiatkowskiego Kulisz Trio zakończyło działalność. Na jego miejsce został powołany ensembl Kulisz Blues Session. Od 2021 lideruje również Kulisz 4 Rock&Roll. Od roku 2013 współpracuje z Śląską Grupą Bluesową. Organizator niecykliycznego wydarzenia - Kobiór Blues Fest Sikora (2006, 2008, 2011, 2016).

Oto kilka przykładowych opinii o artyście i jego muzyce:

„Wszystko co mogę zrobić to przesłać komplementy, gdyż Alligator nie może pracować z muzykami rezydującymi w innych krajach. Wymagam stałego koncertowania po Stanach. Ale naprawdę podobała mi się muzyka”.

Bruce Iglauer ( szef wytwórni Alligator) - USA

"Wreszcie, OTBP otrzymało kolejny CD od polskiego wydawcy bluesa Omerta-Art z muzyką zespołu o nazwie Coolish Blues Session. Płyta nosi nazwę Boogieman. Wszystkie piosenki w liczbie 15 są śpiewane po polsku, więc nie zrozumiałem ani słowa, ale muzyka stworzona przez basistę Marka Drobnego, perkusistę Błażeja Chwieralskiego, gitarzystę/ wokalistę/ harmonijkarza/ kazooistę Adama Kulisza i Wojciecha Smorąga (nie jestem pewien na czym gra) to całkiem porządny kawał bluesa w klasycznym brzmieniu."

Jim Hudnut - Blues Beat Magazine USA Nr. 3/2004

"(...) świetnie wyważone, oryginalne kompozycje - przyjemne i efektowne. Znakomita praca gitary Adama Coolisha!"

Soul Bag Magazine Francja

"Każdy ma swojego bluesa. Mój blues, to kołysanie. Kołysanie, które pobudzi i ukoi, skłoni do refleksji i rozbawi, zbliży do prawdy o życiu i pozwoli na odlot. Im więcej tych pozornych przeciwieństw w muzyce, tym wydaje mi się prawdziwsza i bliższa mojemu duchowi. To blues mój: słuchacza, fana, odbiorcy. Jestem przekonany, że Adam Kulisz czuje podobnie. Ma jednak tę niesłychaną przewagę, że wszystko to potrafi wyrazić gitarą i męskim głosem. Jego muzyka jest kwintesencją bluesowej prawdy: chropawe teksty o życiu, archaicznie stylowa powtarzalność frazy i kołysanie na luzie. Bez fajerwerków i udawania. Za to z żarem i przekonaniem. Sie kulo! Kołyszcie sie z Coolishem dziewczęta i chłopcy!"

Jan Chojnacki

"Blues z Polski być może nie znajduje się na szczycie listy "Muszę to Mieć" wielu naszych czytelników, ale to naprawdę przyjemna muzyka. Ok, może wokalista Adam Coolish śpiewa z akcentem, ale z pewnością słuchał  uważnie- bardzo uważnie- Johna Lee Hookera i z pewnością przyjął jego sposób modulacji i styl (też potrafi fragmentaryczne teksty wplatać w teksturę piosenki) oraz wygrywa na swej gitarze boogie, którego nie powstydziłby się tamten Wielki Muzyk. Dodatkowy wpływ mieli zapewne również Muddy Waters, Big Bill Broonzy i Slim Harpo. Michal Kielak to świetny harmonijkarz- według wszelkich standardów- a jego brzmienie przypomina wielki ton Big Waltera Hortona czy Slima Harpo (jeszcze raz!).Jeżeli miałbym wybierać pomiędzy jeszcze jednym wymiataczem ze swoim Stratocasterem a tymi dwoma facetami i ich wersją swojskiego bluesa- za każdym razem wybiorę ten duet."

Norwan Darwem - Blues & Rhythm Magazine - Anglia

"Pierwszy raz mam styczność z polskim bluesem, a jest on bardzo dobry. Nie miałem pojęcia jaka scena bluesowa istnieje w tej części świata, ale widać, że ten duet słuchał i słuchał dobrze. Według notatek na marginesie można sądzić, że nie mieli planu co chcą osiągnąć, ale gdyby nie wyraźny akcent ta płyta mogłaby pochodzić z delty Mississippi lub gdzieś z miejsca wzdłuż jej brzegów.
Adam "Coolish" Kulisz gra na gitarze i śpiewa, natomiast Michal "Cielak" Kielak na harmonijce. Podoba mi się w tej płycie to, że została nagrana bardzo, bardzo prosto.W rezultacie jest prawdziwa, szorstka i naprawdę surowa. Nie ma wątpliwości, że Adam śpiewa z serca i zawdzięcza wiele Johnowi Lee i Muddy Watersowi. Szczególnie podobały mi się "Everyday" i "Blues Is the King", a te końcowe ścieżki połączone są utworem, w którym Adam odkrywa swoją duszę- "When I'mSad" oraz tym, w którym błaga swoją panią by do niego dołączyła "Come To me Baby". Wszystkie piosenki to historie "samopiszące się", ale to prawda, że mimo iż słyszeliśmy juz te sentymenty tysiące razy, jakoś blues magicznie potrafi tchnąć w nie życie, dzięki czemu brzmią tak świeżo jakbyśmy po raz pierwszy sami przeżywali te uczucia. Nagrania te pochodzą z sesji, która miała miejsce w sierpniu 2005 i wydaje mi się, że może to być jedyna, wydana do tej pory płyta. Choć ci goście ciągle pracują dalej, obecnie ze wsparciem perkusisty Tomka Karkoszki pod nazwą K3.Dobra robota."

Graeme Scott - Blues Matters 41 (UK)

Dyskografia

 • Boogieman - Coolish Blues Session (2004)
 • Blues Navigator - Live In Harenda - Coolish Blues Session (2005)
 • 100% Cotton Blues - Adam Coolish Kulisz & Michał Cielak Kielak (2005)
 • 100% Biedy - Kulisz Trio- Kulisz, Kielak, Karkoszka (2007);
 • Bluesletter - Kulisz Trio - Kulisz, Giercuszkiewicz, Maksymowicz (2008)
 • Ciemnogranie - Kulisz Projekt (2010)
 • Historie bluesem pisane - Kulisz Trio (2013)
 • Bluestorałki - Kulisz Głuch (2014)
 • Blues na naszym placu - Kulisz Trio (2016)
 • Epka - Bye Bye Blues - Kulisz Trio (2019)
 • Epka - Kulisz 4 Rock&Roll - (2022)