coolish blues session

KULISZ BLUES SESSION

W czerwcu 2022 odszedł do lepszego świata perkusista Kulisz Trio - Tomasz Kwiatkowski. Postanowiłem uczcić jego pamięć zamykając ten muzyczny rozdział mojego życia pod nazwą Kulisz Trio. Jest ostatnim perkusistą tej kapeli.

Tak więc powołałem do życia jesienią 2022 ensemble Kulisz Blues Session. W składzie:

Michał Kielak - harmonijka

Piotr Rożankowski - kontrabas

Adam Lomania - wurlitzer, hammond, piano

Krzysztof Mika - perkusja

No i ja jako wokarzysta i autor i kompozytor. Przygotowujemy się do nagrania nowego materiału a w międzyczasie docieramy się na koncertach. Jak poczytacie poniżej historię zespołu będziecie wiedzieć jaką formułę przyjął nasz zespół. W każdym razie klasyczny blues, boogie wykonywany w języku polskim i śląskim. W pełni autorski program grany przez weteranów polskiej sceny bluesowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KULIHISTORIA

Coolish

KU PRZESTRODZE 2004

Zespół ten zawiązałem w poczatku roku 2004. Działał do 2007. Był kontynuacją a zarazem zwieńczeniem moich poszukiwań w tamtym bandu, który będzie wykonował moje pieśni. Z niektórymi muzykami spotkałem sie wcześniej na swej bluesowej drodze. Najdłużej współpracuje ze mna Marek Drobny - basista. Pierwszy wspólny występy mielismy już w 1987r w kapeli Czarni-Czarni. Następnie Błażej Chwieralski, poznany gdzieś około 1989 roku. W ciagu 20 lat mojego muzykowania zespołów załozyłem kilkanaście. W każdy włozyłem kawałek swojej duszy ale i wiele godzin życia, poświeconego próbom. Te próby to był zawsze poczatek końca każdej z nich. Dlatego w 2001 rozwiazując ostatnią kapele poprzedzającą CBS, powiedziałem sobie nigdy więcej prób. Tą kapelą było Black & The River (niestety były próby). Tam rozpoczalem współpracę miedzy innymi z Wojtkiem Smoragiem - pianistą. I tak powstał w mojej głowie zamysł kwartetu, z którym mogę od razu rozpocząć koncerty.Pierwszy z nich miał miejsce w nieistniejącej juz knajpie w Tychach "Na Wschodniej".

błażej chwieralski - drums / wojciech smorąg - piano/ marek drobny - bass

Ponieważ dobrze się nam grało zagralismy jeszcze parę imprez w okolicy i pojechalismy do studia w Czechach. Tam powstał w ciagu jednej czterogodzinnej sesji materiał na płyte "Boogieman". Ku mojemu zaskoczeniu płyta ta odniosła dość duzy sukces w bluesowym światku. Zwłaszcza podobała się krytykom muzycznym. Andrzej Matysik "Twój Blues": "....

Coolish Blues Session - jeden z najbardziej autentycznych i oryginalnych polskich zespołów grających bluesa. Zespołowi przewodzi obecny na polskich scenach od niemal 20 lat Adam Kulisz (gitara, wokal, harmonijka). Frontman Coolish Blues Session jest obecny na bluesowej scenie od 1986 roku, kiedy to z zespołem Old River Blues Band wystąpił na dużej scenie Rawa Blues Festival. W roku 1987 powtórzył ten sukces z formacją Czarni-Czarni. W kolejnych latach występował jeszcze z grupami Stereo Blues Boys, Black & The River, oraz solo pod pseudonimem Gerard Kalczer Korzyniec, tym razem na bocznej scenie festiwalu. Muzyk ma na swoim koncie dwie solowe płyty (Blues Korzyńca 1998 i Bluesidła 2000) oraz płytę "Boogieman" nagraną już z formacją CBS w 2004. Zespół prezentuje głęboko osadzoną w bluesie muzykę, bardzo spójną stylistycznie, rozkołysana bluesem i boogie. Niewątpliwym atutem tych kompozycji są bardzo świeże, w większości bardzo pogodne i żartobliwe teksty Kulisza, który jak mało kto w Polsce potrafi zharmonizować tekst napisany w języku ojczystym z czarną bluesową muzyką."

W ankiecie czytelników Twojego Bluesa Blues Top 2004 płycie "Boogieman" przypadło zaszczytne drugie miejsce.Jako zespół CBS uplasował się na szóstym miejscu.Adam Kulisz został wybrany ósmym wokalistą i gitarzystą za ten rok.

Zespół został zauważony i zaczęliśmy intensywnie koncertować. Zagraliśmy na festiwalu "Ku przestrodze". Tak wspomina to Janek Chojnacki:

".....Tyle o wrażeniach ogólnych. Ze szczegółów poruszę tylko jeden. Nazywa się on Coolish Blues Session. Pod tą światową nazwą kryje się banda bardzo przyjemnych bluesowych koleżków z Kobióra. Lider - Adam Kulisz gra bluesa już 20 lat. Po raz pierwszy usłyszałem go jako lidera Old River Blues Band w 1986 roku. Rok później, już z zespołem Czarni-Czarni, o mały włos nie stał się sensacją festiwalu Rawa Blues. Występ przed wielotysięczną widownią okazał się jednak niewypałem. O czym też donosiłem osobiście na łamach Non Stopu. W osiemnaście lat później, na niniejszych łamach, donoszę, że Adam Kulisz bluesmanem pełną gębą jest! Jego muzyka jest kwintesencją bluesowej prawdy: chropawe teksty o życiu, stylowa powtarzalność frazy i fantastyczne kołysanie. Tak było na estradzie w Tychach. Tak jest też na świeżutkiej płycie zatytułowanej Boogieman (omerta.art). Będzie ona dostępna wkrótce na półkach naszych muzycznych hipermarketów. Jeżeli chcecie wiedzieć, czym naprawdę jest śląski blues, kupcie ją niezawodnie."


Po tym koncercie podszedł do nas Krzysztof Konopka, niegdyś harmonijkarz Ligi Dusz. Dołączył do składu. Koledzy Błażej i Marek zaproponowali aby rozszerzyć skład o druga gitarę a mianowicie Łukasza Sojkę, z którym wcześniej współpracowali. I tak w połowie roku 2004 wygladał nasz skład.

coolishcoolish

Krzysztof Konopka - harp / Łukasz Sojka - guitar

coolish

Drugi skład - koncert promocyjny płyty Boogieman

W tym rozszerzonym już składzie, zagraliśmy na Rawie Blues 2004, "Bluestracje", "IX Warsaw Blues Night". Na imprezie "Dla Kawy"w 2004 poznałem Michała Kielaka, harmonijkarza, któremu zaproponowałem wyjazd do Czech aby zagrał na naszej następnej koncertowej tym razem płycie. Tak się też stało. W roku 2005 ukazała się płyta "Blues Navigator - Live in Harenda". Lepiej tym razem odebrana przez słuchaczy, aczkolwiek recenzje również nie były złe.Płyta była trzecia w ankiecie czytelników "Twój Blues" za rok 2005. Na stałe zastapił Krzyśka - Michał "Cielak" Kielak

coolish, kielak Michał Kielak - harmonijka

Z większych imprez, które zagralismy w 2005 roku mozna wymienić:
Bluestracje - Chorzów, Olsztyńskie Noc Bluesowe, Blues Festival Gdynia, Lato Jazzowo - Bluesowe Elbląg, Skałka Blues Festival Świętochłowice. Z róznych powodów zdarzało się czasem, że ktoś nie mógł zagrać zaplanowanego wcześniej koncertu. Dziwnym trafem nigdy to nie byłem ja. Postanowiłem, że skład CBS będzie kwestia otwartą. Dzięki temu mogłem dalej grać koncerty z CBS, a zaowocowało to kontaktami z wieloma uzdolnionymi muzykami, którzy wyrazili chęć wystapienia ze mną na scenie. Rzecz jasna nigdy nie byli to muzycy przypadkowi. I tak przwinęli się pomiedzy 2005 a 2006 rokiem: Sobiesław Pawlikowski - bas, Paulus - gitara , Piotr Śliwka - bas, Prokopowicz - piano, Paweł Ziółkowski - piano, Rysiek Rajca - perkusja. Natomiast na dłużej zawitali do zespołu:

BarańskiMikosz

Krzysztof Baranowicz - Hammond (Oddział Zamkniety)/ Paweł Mikosz - Bass (obecnie gra z Martyna Jakubowicz)

Jednym z najbardziej energetycznych składów był skład na festiwalu "Lauba Blues Festiwal" w Chorzowie:

CBS

Łukasz Sojka-gt/Adam Kulisz-gt/Bart Szopiński-piano (Boogie Boys)/Krzysztof Baranowicz-hamm/Szymon Szopiński-perk(Boogie Boys)/Michał Kielak-harm/Paweł Mikosz-bass(nie ma na zdjęciu)

A także skład z festiwalu w Kobiórze gdzie na bebnach zagrał Rysiek Rajca (Ścigani)

Rajca Sojka Kielak Kulisz Mikosz

Dziekujemy wszystkim za miłe słowa, maile, dowody sympatii. Postaramy sie Wam oddżwięczyć na koncertach.